İSTANBUL: Galata Çigong Atölyesi’nde 4 Modüllü MEDİKAL ÇİGONG haftasonu grup workshopları tamamlandı. Pandemi sebebiyle grup eğitimlerine bir süre ara verdim. Bireysel (özel) ders almak isterseniz esrathai@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

MEDİKAL ÇİGONG HAKKINDA
Medikal Çigong / The Seven Static Poses / Yedi Sabit Duruş Form

Geleneksel Çi Gong egzersizleri yüzyıllardan beri güç ve konsantrasyonun sağlanması açısından birçok savaş sanatının da temelini oluşturmuştur. Oysa ki bizim Medikal Çi gong / Yedi sabit duruş formunu öğrenmekteki amacımız bundan farklıdır. Aynı enerjiyi kavga etmek ya da savunma yapmak yerine kendi merkezimize yönlendirir, bedensel ve zihinsel sağlığımızı kuvvetlendirmek için kullanırız.

Medikal Çi Gong Çin Tıbbıyla aynı temellere dayanan, tabiatın işleyiş kurallarını gözlemleyip, vücudu bu esaslara göre harekete yönlendiren önemli bir iyileştirme sistemidir. Bu sistem insan mekanizmasını doğanın doğal bir parçası olarak kabul eder ve dünyamızı canlı kılan fizik kurallarının vücut/zihin sistemimiz içersinde nasıl çalıştığını farkedip anlamamıza aracılık etmiş olur.
Yüzyıllar içersinde doğayla bağları zayıflayan insanoğlu, hem fiziksel hem de ruhsal yapısında farkında olmadan tekrarladığı yanlış alışkanlıklar geliştirmeye başlamıştır. Herbirimizin vücudunda ve zihninde kendine has, tekrarlanan sıkıntılı kısır döngüler mevcuttur. Kimimiz belimizdeki geçmeyen ağrıdan, kimimiz kronik hazımsızlıktan, kimimiz gece uyuyamamaktan şikayet ederiz. Medikal Çi Gong çalışmaları esnasında, her katılımcının kendi vücut yapısına uygun hizalamalarla enerji meridyenleri aktif hale getirilmeye, böylece sağlık sorunlarının köküne inilmeye çalışılır. Derin nefes çalışmasıyla birlikte yapılan basit fakat etkili hareketlerle merkezimiz (Dantien) aktif hale gelir, içimizde, kendimize ait iyileşme enerjisi harekete geçer ve tüm vücuda yayılır, zihnimiz sakinleşir, kalbimize barış dolar.
Medikal Çi Gong egzersizlerinin etkisi tekrar esasına dayanır. Sıkılmadan, inançla tekrarlanan bu rutin sayesinde içinizdeki bilgeye gittikçe daha çok yaklaşırsınız.

Program:
Eğitimin 1. Modülünde Çin tıbbı teorileriyle ve 7 sabit duruş formunun ilk 3 duruşuyla tanışıyorsunuz. Takip eden buluşmalarda ilk 3 duruşun üzerinden tekrar tekrar geçerek yeni duruşları formun içersine ekliyoruz. Çalışmalarımız 7 sabit duruş egzersizleriyle birlikte çeşitli dantien/ısınma egzersizleri, dinamik egzersizler, yer egzersizleri ve metal meditasyonu çalışmalarını da kapsayacaktır.

Diğer detaylarla ilgili bilgi almak için esrathai@gmail.com mail adresine yazabilirsiniz.