Chiang Mai’deki okulumuz “Thai Qi Holistics” chigong kliniğinin kurucusu, hocamız Ajhan Toh Haziran ve Kasım 2019’da İstanbul ve Bodrum’u ziyaret ederek birçok öğrenci ve hastayla buluştu.

 

Tayland, Chiang Mai’deki okulumuz  “Thai Qi Holistics”  chigong kliniğinin kurucusu olan, özellikle Budist komünite içersinde  saygın bir holistik doktor ve “Chigong master” ı olarak isim yapmış hocamız Ajahn Toh Haziran 2019’da Türkiyeyi ziyaret etti. Ülkemizde 1 ay geçiren değerli hocamız, İstanbul ve Bodrum’da bizlerin öğrencilerine eğitim verdi ve birçok yeni hastayla ilgilendi.

Tayland’da bir Çigong kliniği olan Thai Qi Holistics sistemine uygun hazırlanmış olan eğitim programı hareket ve nefesi doğru postür içersinde en etkili şekilde kullanmayı öğretir. Bu eğitim TQH sisteminin başlangıç formu olan “7 sabit duruş” ve “Yedi Yıldız” formları etrafında şekillenir, çeşitli dantien ve ısınma egzersizleri, dinamik egzersizler, metal meditasyonu gibi temel pratikleri içerir.

Eğitimin içeriği, oluşan grubun seviyesine göre hocamız tarafından belirlenmiştir. Benim öğrencilerimle çalıştığım Yedi sabit duruş formunun yanısıra, hocamız uygun gördüğü ileri teknikleri de kendi uygun gördüğü dozda içeriğe katarak eğitimi şekillendirmiştir.

Çigong egzersizleri sağlıklı bir bedenin sağlıklı kalmasını destekler, enerji seviyesini ve yaşam kalitesini arttırır. Sağlık sorunları oluştuysa, hertürlü kas ve iskelet probleminde, ağrı yönetiminde, solunum, sindirim, boşaltım, üreme ve sinir sistemi rahatsızlıklarında oldukça etkilidir.

TQH eğitimleri ile ilgili detaylı bilgi:

http://www.thaiqiholistics.org